Asset Publisher
Hodowla Lasu
Drzewostany Nadleśnictwa Kołaczyce tworzą głównie jodła, buk, sosna i dąb. Poniżej przedstawiono procentowy rzeczywisty udział powierzchniowy gatunków w drzewostanach Nadleśnictwa Kołaczyce:
- Jodła 39,51 %
- Buk 28,74 %
- Sosna 15,50 %
- Dąb 6,56 %
Powyżej 1% udziału powierzchniowego mają: modrzew, jawor, grab, brzoza i olsza czarna.
Dominującymi celami hodowlanymi są gospodarcze typy drzewostanów: Bk-Jd i Jd-Bk, zajmujące 84,6% powierzchni leśnej Nadleśnictwa. Ponad 1% powierzchni zajmują typy: Jd, Db-Bk-Jd, Js-Db, So-Bk-Jd, Bk i Db-Bk.
Zadania na najbliższe 10 lat wynikające z Planu Urządzania Lasu, opracowanego wg stanu na dzień 01.01.2008 r.:
- Odnowienia i zalesienia ogółem 386,63 ha
- Poprawki i uzupełnienia 3,10 ha
- Pielęgnowanie gleby 414,04 ha
- Czyszczenia wczesne 359,85 ha
- Czyszczenia późne 1216,36 ha
- Melioracje agrotechniczne 384,73 ha
- Czyszczenia późne z masą 217,25 ha
- Trzebież wczesna pozytywna 768,18 ha
- Trzebież późna pozytywna 5406,736 ha
W trakcie realizacji zadań z zakresu hodowli lasu preferowane będą odnowienia naturalne.
PRODUKCJA SZKÓŁKARSKA
Nadleśnictwo posiada na terenie leśnictwa Bieździedza dwie szkółki podokapowe o łącznej powierzchni produkcyjnej 55 arów, na których prowadzona jest produkcja sadzonek jodły pospolitej i buka zwyczajnego.
NASIENNICTWO I SELEKCJA DRZEW LEŚNYCH
Obszar Nadleśnictwa Kołaczyce leży w trzech mikroregionach nasiennych:
- gmina Haczów w mikroregionie 513/804,
- pozostałe gminy północne w 513/852,
- gminy południowe w 513/854.
Baza nasienna
Nadleśnictwo posiada następujące obiekty Leśnego Materiału Podstawowego:
Wyłączone Drzewostany Nasienne:
- Daglezja zielona 2,87 ha
Gospodarcze Drzewostany Nasienne:
- Jodła pospolita 264,32 ha
- Buk zwyczajny 176,16 ha
- Dąb szypułkowy 44,86 ha
- Modrzew europejski 8,32 ha
Drzewa Mateczne:
- Daglezja zielona 9 szt.
- Czereśnia ptasia 2 szt.
Uprawy pochodne
W Nadleśnictwie znajduje się łącznie 7 bloków upraw pochodnych:
- Jodła pospolita 36,36 ha
- Buk zwyczajny 27,48 ha
- Modrzew europejski 8,24 ha
Ponadto, Nadleśnictwo Kołaczyce bierze udział w następujących programach:
- Program Ochrony i Restytucji Cisa pospolitego (Taxus baccata L.) na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
W ramach „Programu…" założone zostały na terenie Nadleśnictwa uprawy cisa pospolitego o łącznej powierzchni 1,90 ha.
- Program Testowania Potomstwa drzew matecznych jodły pospolitej. Działania w tym zakresie opisano w dalszej części strony internetowej.
Uprawa testująca potomstwo drzew matecznych jodły pospolitej.
Uprawa testująca potomstwo drzew matecznych jodły pospolitej.
Nadleśnictwo Kołaczyce bierze udział w Programie testowania potomstwa drzew matecznych jodły pospolitej. Uprawa testująca zlokalizowana jest w Leśnictwie Pagorzyna. Założona została na gruncie porolnym i zajmuje powierzchnię 2,76 ha.
W 2010 r. na powierzchni wysadzono sadzonki modrzewia europejskiego, natomiast w 2012 r. pod jego osłoną – sadzonki jodły pospolitej wybranych pochodzeń z terenu RDLP w Krośnie (region testowania IV – „południowo-wschodni 2"). Opiekę naukową nad tym przedsięwzięciem sprawuje Instytut Badawczy Leśnictwa. Całość prac finansowana jest ze środków funduszu leśnego Lasów Państwowych.
Celem testowania potomstwa drzew leśnych jest określenie wartości genetycznej i jakości hodowlanej drzew matecznych, których potomstwo (nasiona, sadzonki) jest wykorzystywane w gospodarce leśnej, opracowanie zasad racjonalnego wykorzystania bazy nasiennej (określenie obszaru możliwego transferu według przyjętych zasad regionalizacji nasiennej) jak również modyfikowanie tych zasad na podstawie uzyskanych w trakcie testów informacji genetycznych.
Zbiór szyszek w Nadleśnictwie Kołaczyce.
Zbiór szyszek w Nadleśnictwie Kołaczyce.
W trzeciej dekadzie sierpnia br. w Nadleśnictwie Kołaczyce przystąpiono do pozyskania materiału nasiennego z Drzew Matecznych daglezji zielonej w Leśnictwie Odrzykoń w celu utworzenia zasobów genowych w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy. Tegoroczny urodzaj pozwolił na zebranie 10 kg szyszek, które wysłano do banku genów, gdzie zostaną poddane wyłuszczeniu. Uzyskane nasiona zostaną przeznaczone do długoterminowego przechowywania w celu zachowania cennych pod względem genetycznym osobników drzew leśnych z możliwością ich odtworzenia w przyszłości.
Z kolei, na początku września przystąpiono do uzupełnienia zapasów nasion jodły pospolitej do wysiewu na szkółkach leśnych w celu produkcji sadzonek. Zbioru szyszek z drzew stojących dokonano w Gospodarczych Drzewostanach Nasiennych na terenie Leśnictw: Wola Komborska i Odrzykoń. Łącznie pozyskano 420 kg dorodnych szyszek, które zdeponowano w Leśnym Ośrodku Nasiennym w Równem k. Dukli w celu wyłuszczenia z nich nasion.
Zbiorów szyszek dokonały firmy wyspecjalizowane w zrywaniu szyszek z drzew stojących, wyposażone w specjalistyczny sprzęt alpinistyczny, drabiny i liny oraz posiadające uprawnienia potrzebne do wykonywania tego typu niebezpiecznych prac. Należy wspomnieć, że najwyższe daglezje, na które musieli się wspiąć zbieracze osiągają do 50 m wysokości.