Lista aktualności Lista aktualności

Zbiór szyszek w Nadleśnictwie Kołaczyce.

Zbiór szyszek w Nadleśnictwie Kołaczyce.

W trzeciej dekadzie sierpnia br. w Nadleśnictwie Kołaczyce przystąpiono do pozyskania materiału nasiennego z Drzew Matecznych daglezji zielonej w Leśnictwie Odrzykoń w celu utworzenia zasobów genowych w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy. Tegoroczny urodzaj pozwolił na zebranie 10 kg szyszek, które wysłano do banku genów, gdzie zostaną poddane wyłuszczeniu. Uzyskane nasiona zostaną przeznaczone do długoterminowego przechowywania w celu zachowania cennych pod względem genetycznym osobników drzew leśnych z możliwością ich odtworzenia w przyszłości.
Z kolei, na początku września przystąpiono do uzupełnienia zapasów nasion jodły pospolitej do wysiewu na szkółkach leśnych w celu produkcji sadzonek. Zbioru szyszek z drzew stojących dokonano w Gospodarczych Drzewostanach Nasiennych na terenie Leśnictw: Wola Komborska i Odrzykoń. Łącznie pozyskano 420 kg dorodnych szyszek, które zdeponowano w Leśnym Ośrodku Nasiennym w Równem k. Dukli w celu wyłuszczenia z nich nasion.
Zbiorów szyszek dokonały firmy wyspecjalizowane w zrywaniu szyszek z drzew stojących, wyposażone w specjalistyczny sprzęt alpinistyczny, drabiny i liny oraz posiadające uprawnienia potrzebne do wykonywania tego typu niebezpiecznych prac. Należy wspomnieć, że najwyższe daglezje, na które musieli się wspiąć zbieracze osiągają do 50 m wysokości.